سه شنبه, 29 مهر 1399
شناسه خبر:776

برگزاري بزرگترين جشن مردمي يزديها همزمان با دهه كرامت

ابزار
  • انداز قلم
فرهنگ و هنر

دبير كميته فرهنگي نمايندگي آستان قدس رضوي در استان يزد از برگزاري دهمين جشنواره «زير سايه خورشيد» در يزد خبر داد.

دبير كميته فرهنگي نمايندگي آستان قدس رضوي در استان يزد از برگزاري دهمين جشنواره «زير سايه خورشيد» در يزد خبر داد.

حجت السلام و المسلمين «مهدي مهدوي‌ن‍ژاد» امروز در جمع خبرنگاران ضمن تبريك فرارسيدن دهه كرامت، گفت: جشنواره زير سايه خورشيد كه امسال دهمين دوره ان برگزار مي‌شود در اولين دوره با مشاركت تنها پنج استان آغاز بكار كرد ولي امسال در 700 شهر ايران و 150 شهر از 36 كشور جهان برگزار خواهد شد.
وي با بيان اين كه در سال گذشته جمعاً 5700 برنامه در قالب اين جشنواره برگزار شد، افزود: اين برنامه كه هزينه‌هاي آن كاملا مردمي و خيري تامين مي‌شود، با مشاركت سه هزار تشكل مردمي در داخل و خارج كشور همزنا با ايام دهه كرامت برگزار مي‌شود.
مهدوي‌ن‍ژاد خاطرنشان كرد: اين تشكل‌ها در قالب شبكه جوانان رضوي موسوم به «شجر» كه بزرگترين شبكه فرهنگي كشور است، فعاليت مي‌كنند.
وي با بيان اين كه شعار سال گذشته اين جشنواره محروميت‌زدايي و حمايت از خانواده‌هاي نيازمند تعيين شده بود، تصريح كرد: در همين راستا معادل 2.5 ميليارد تومان سبد غذايي، جهيزيه، كمك به مباحث درماني و آزادي زندانيان نيازمند تهيه و توزيع شد و 250 هزار نفر از محرومان بر سر سفره اطعام رضوي نشستند.
اين مسئول در ادامه از مهمترين اهداف برگزاري اين جشنواره را ترويج زيارت از راه دور هشتمين امام همام(ع)، گسترش فضاي معنوي حرم رضوي در كشور با حضور خدام آن حضرت و ترويج فرهنگ رضوي در قالب مسابقات و برنامه‌هاي اين جشنواره، ذكر كرد.
به گفته مهدوي‌نژاد با اشاره به برگزاري جشن «زيرسايه خورشيد» مركز استان يزد در روز پنجشنبه 13 مردادماه در محل آستان مقدس امامزاده سيد جعفر محمد(ع) با حضور خدام رضوي، اين جشن را با حضور جمعيتي بالغ بر 40 هزار نفر، بزرگترين اجتماع مردمي در استان و نشان دهنده عمق ارادت و عقديه مردمان دارالعباده حضرت علي‌ بن موسي‌الرضا(ع) خواند.
وي اين جشن با حضور خادمان رضوي را يك نماد براي انگيزش و توجه هر چه بيشتر مردم به حرم مطهر امام رضا(ع) و از مصاديق بارز تعظيم شعائر الهي دانست.
دبير كميته فرهنگي نمايندگي استان قدس رضوي در استان يزد با اشاره به افتتاح دفاتر نمايندگي آستان قدس در استان‌ها و تشكيل كميته فرهنگي اين دفاتر استاني، ابراز اميدواري كرد: به دنبال طراحي و تدوين برنامه‌هاي فرهنگي، اين كميته نويد بخش اتفاقات خوب فرهنگي در استان باشد.
حجت‌الاسلام مهدوي در در پايان سخناش تاكيد كرد: اين جشنواره يك حركت فرهنگي معنوي و مقدس ايت و متعلق به هيچ جريان و گرايشي نيست لذا از تمام علاقمندان اهل بيت به ويژه اين امام همام دعوت مي‌شود تا در برنامه‌هاي اين جشنواره  حضور يابند.
حجت‌الاسلام «سيد ناصر حيدري» دبير دهمين جشنواره «زير سايه خورشيد» در استان يزد نيز در اين نشست خبري اظهار كرد: امسال همانند سال گذشته شاهد برگزاري اين جشنواره در نرمز استان و 9 شهرستان تابعه يزد خواهيم بود ولي با اين تفاوت كه امسال شاهد با افزايش خدام رضوي و مدت حضورشان در استان يعني حضور 15 نفر از خادمان حضرت امام رضا(ع) به مدت 9 روز در استان خواهيم بود.
وي از برنامه‌ريزي براي اجراي 200 برنامه در قالب اين جشنواره در استان خبر داد  و گفت: 80 مورد از اين برنامه‌ها در مركز استان و مابقي در شهرستان‌ها براي تمام اقشار جامعه برگزار خواهد شد.
حيدري از برنامه استقبال از خدام رضوي در روز پنجشنبه پنجم مردادماه در يزد خبر داد و گفت: در برنامه‌هاي امسال كه با محوريت ترويج فرهنگ تشيع و با محوريت 10 تشكل مردم نهاد و همكاري قريب 20 تشكل ديگر برگزار خواهد شد، ديدار خدام رضوي با امام جمعه، علماء و روحانيون، ديدار با جانبازان، معلولان و خانواده شهداء، ديدار با مسئولان و تشكل‌هاي مردم نهاد و حتي ديدار با پاركبانان، حضور در امامزادگان، مراكز اورژانس و بيمارستان‌ها، كارگاه‌هاي توليدي و ماركز تحقيقاتي، مناطق محروم و نهايتاً حضور در جشن زير سايه خورشيد تعيين شده است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها