شنبه, 18 ارديبهشت 1400
شناسه خبر:828

مدیران استان در استقرار گمرک برای بندرخشک یزد مساعدت کنند

ابزار
  • انداز قلم
اقتصاد

مدیرعامل تعاونی پیشگامان کویر یزد با اشاره به پیگیری برای استقرار و راه اندازی گمرک در محل بندرخشک یزد گفت: مدیران استان در استقرار گمرک برای بندرخشک یزد مساعدت کنند.

مدیرعامل تعاونی پیشگامان کویر یزد با اشاره به پیگیری برای استقرار و راه اندازی گمرک در محل بندرخشک یزد گفت: مدیران استان در استقرار گمرک برای بندرخشک یزد مساعدت کنند.

به گزارش خبرنگار یزدنگاه، محمدرضا رضایی ‌نژاد در نهمین نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد‌مقاومتی به تشریح فعالیت‌ های اقتصادی تعاونی پیشگامان پرداخت و اظهار داشت: بندرخشک پیشگامان، نخستین بندرخشک تعاونی ایران است که با مجوز هیئت دولت در حال تکمیل و بهره‌برداری است.

وی با بیان اینکه مرحله اول فاز یک بندر خشک آماده است و به زودی بهره برداری خواهد شد ادامه داد: راه‌آهن این بندر چندی قبل به ریل سراسری کشور متصل شد و هم ‌اکنون انبارهای ده هزار مترمربعی، شانیتگ یارد، اتصال ریلی، محوطه گمرکی، سردخانه دو مداره، خطوط ریلی اختصاصی، پایانه چندمنظوره و ... را در بندر خشک طراحی و اجرایی شده است.

مدیرعامل تعاونی پیشگامان کویر یزد با اشاره به اینکه در این مجموعه چهار کیلیومتر ریل داخلی داریم افزود: همچنین 17 کیلومتر ریل گذاری که باید از سوی دولت انجام می شده بجای دولت اجرا کردیم که امیدوار به بازگشت سرمایه در این زمینه هستیم.

وی اضافه کرد: همچنین ترمینال ریلی با 7 خط موازی برای تخلیه و بارگیری داریم و محوطه گمرکی حدود 8 هکتار با ظرفیت 100 هزار تن کالا و انباری طراحی شده است.

رضایی نژاد با ارائه گزارشی از روند کار در مجموعه بندر خشک پیشگامان گفت: بندری برای مبادلات داخل کشور با عنوان لجستیک پارک در دست احداث داریم که مجوز آن نیز در حال پیگیری است.

وی از دیگر اقدامات تعاونی پیشگامان کویر در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی را پیگیری احداث نیروگاه های انرژی خورشیدی خانگی برشمرد و عنوان کرد: در حال حاضر از سوی این تعاونی برای احداث نیروگاه در سطح 1000 واحد مسکونی تعهد داده شده که تجهیز و راه اندازی کنیم.

مدیرعامل تعاونی پیشگامان کویر یزد با بیان اینکه در شروع کار مشکلاتی پیش آمد و نرم افزارها و برنامه هایی برای کاهش دشواری ها تهیه شد افزود: برای پایلوت 10 واحد نصب شده و با شناسایی و رفع مشکلات، در حال حاضر می توانیم کار را آغاز کنیم و نیروگاه های 5 مگاواتی در سطح شهر و در محل مصرف داشته باشیم.

وی به تشریح مزیت های اجرای این طرح پرداخت و ادامه داد: طرح دیگری در حوزه حمل و نقل برای خدمت به مردم استان در دست اقدام است که بخش عمده ای از کار انجام شده و به زودی تحقق خواهد یافت.

رضایی نژاد از خرید سه رام قطار سریع السیر برای استان خبر داد و گفت: ظرفیت هر واگن 70 صندلی وی. آی.پی است.

وی میزان سرمایه گذاری تعاونی پیشگامان در این طرح را 40 میلیارد تومان برشمرد و عنوان کرد: این قطارها خود کششی است و می تواند از نیروی برق نیز با سرعتی بیش از 170 کیلومتر برای حرکت استفاده کند اما ریل های موجود پذیرای سرعت بالاتر از 170 کیلومتر نیست.

مدیرعامل تعاونی پیشگامان کویر یزد اظهار داشت: انتظار داریم دستگاه های استان در اجرای طرح ها و پروژه های این تعاونی مساعدت کنند و مانع تراشی بر سر کار نداشته باشیم نه به پولی نیاز داریم و نه کمکی از دولت می خواهیم فقط تقاضا داریم موانع را از سر راه بردارند و ما را رقیب خود ندانند.

 

وی بیان داشت: در حال حاضر خواستار مساعدت و پیگیری برای استقرار گمرک به منظور راه اندازی بندر خشک همچنین صدور مجوز منطقه ویژه اقتصادی برای بخشی از اراضی در اختیار هستیم که امید است مسئولان نیز همراهی کنند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها