شنبه, 29 شهریور 1399
شناسه خبر:583
رئيس اداره بهزيستي اردكان:

برگزاري کارگاه آموزشی مشكلات و توانبخشي معلولین ضایعه نخاعی در اردكان

ابزار
  • انداز قلم
دسته بندی نشده

چهارمين بهزيستي کارگاه آموزشی کارشناسان و مربیان مراکز توانبخشی اردكان با عنوان "معلولین ضایعه نخاعی(مشکلات و توانبخشی) " برگزار شد.

چهارمين بهزيستي کارگاه آموزشی کارشناسان و مربیان مراکز توانبخشی اردكان با عنوان "معلولین ضایعه نخاعی(مشکلات و توانبخشی) " برگزار شد.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، "سيد ولي عضدزاده" رئيس اداره بهزيستي اردكان در حاشيه برگزاري اين كارگاه با بيان اينكه ضايعات نخاعي تأثيرات بسيار عميقي بر زندگي افراد به لحاظ شخصي، خانوادگي و اجتماعي مي گذارد، افزود: فردي كه دچار معلوليت مي‌شود، بايد در بهترين شرايط، نحوه رفتار و حضور خود را در خانه و جامعه باز تعريف كند.
وي در اين باره خاطرنشان كرد: اگر درچنين شرايطي امكان آموزش‌هاي لازم براي وي فراهم نشود، معلول به حاشيه زندگي اجتماعي رانده مي‌شود و علاوه بر انواع بيماري‌هايي كه به وي تحميل مي‌شود، به لحاظ روحي و رواني نيز دچار سرخوردگي و افسردگي مي‌شود كه عوارض بسيار نامطلوب شخصي و اجتماعي را براي وي به همراه دارد.
عضدزاده ادامه داد: به همين لحاظ برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي درخصوص بهداشت و سلامت شخصي، ارتقاء آگاهي فرد معلول با شرايط معلوليت و اندام‌هاي درگير معلوليت به منظور پيشگيري از مشكلات ثانويه، كاهش مشكلات روحي- رواني مصدومين ضايعه نخاعي و خانواده آنان، جلوگيري از تزلزل و فروپاشي خانواده هاي معلولين و همچنين آموزش حرفه‌اي كه زندگي متعارف را براي آنان ميسر سازد، اجتناب‌ناپذير است.
وي اظهار كرد: در حال حاضر تعداد30 نفر معلول ضایعه نخاعی تحت پوشش اداره بهزیستی اردكان است که همه  این افراد از کمک هزینه حق پرستاری و خدمات تيم سيار و ويزيت در منزل استفاده می‌كنند.
"زماني" فيزيوتراپ و مدرس اين كارگاه آموزشي نيز گفت : ضایعه نخاعی، نوعی ضایعه است که در اثر صدمه شدید به نخاع به وجود میآید.
وي ادامه داد: ضربه مستقیم یا غیرمستقیم، تورم یا یک غده که روی نخاع اثر بگذارد، می‌تواند باعث قطع جریان کامل یا قسمتی از نخاع شود كه در اثر این آسیب، عضلات فلج شده، درد، حرارت و حس را درک نمی‌کند و اعمال غیرارادی ارگان‌ها از قبیل مثانه، روده و غيره نیز مختل می‌شود.
زماني گفت: افراد ضايعه نخاعي جهت افزایش توانایی و انجام فعالیت‌های روزانه زندگی در منزل نیاز به آموزش و مراقبت‌های لازم دارند که توسط تیم سیار تخصصی ضایعه نخاعی خدمات توانخشی و آموزشی به آنان ارائه مي‌شود.
"محمدرضا كارگر" كارشناس توانبخشي بهزيستي اردكان نيز با اشاره به تشكيل تيم‌هاي سيار ويزيت بيماران ضايعه نخاعي افزود كه اين تيم ها متشکل از پزشک، فیزیوتراپیست، کاردرمانگر، پرستار، روانشناس و مددکار اجتماعی خدمات توانبخشی، پزشکی و آموزشی را به افراد دچار معلولیت ضایعه نخاعی در محل اقامت فرد، ارائه كرده و با ارائه آموزش هاي لازم  به خانواده ها و معلولان ، آنان را در فرايند بهبود توانمند مي‌كنند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد