شنبه, 18 ارديبهشت 1400
شناسه خبر:607

شیرینی آب شرب به کام ندوشنی‌ها

ابزار
  • انداز قلم
شهرستان ها

اهالی ندوشن که پیش از این بارها از قطع مکرر آب آشامیدنی گلایه داشتند و از نعمت جریان داشتن آب شیرین در شبکه شهری محروم بودند، این روزها طعم شیرین آب را چشیدند.

اهالی ندوشن که پیش از این بارها از قطع مکرر آب آشامیدنی گلایه داشتند و از نعمت جریان داشتن آب شیرین در شبکه شهری محروم بودند، این روزها طعم شیرین آب را چشیدند.

به گزارش همشهری یزد، ندوشنی ها این روزها طعم شیرین آب را چشیدند چرا که در حال حاضر با رسیدن آب انتقالی به این شهر، 80‌درصد از آب مصرفی شهروندان ندوشن از آب انتقالی تامین می‌شود و نه‌تنها آب شیرین شیرهای برداشت تامین شده بلکه مردم می‌توانند طعم آب شیرین را در شبکه شهری نیز احساس کنند.
روزنامه همشهری یزد پیش از این گزارش‌های مکرری از قطع شدن آب شیرهای برداشت شهری ندوشن که منبع تامین آب شیرین شهروندان بود، تهیه کرده است.
شهروندان این شهر به شدت نسبت به کمیت و کیفیت آب گلایه داشتند و خواستار تسریع در انتقال آب به این شهر بودند تا مردم بتوانند آب شرب مورد نیاز خود را از شبکه و بدون نیاز به مراجعه به شیرهای برداشت شهر، تامین کنند.
تا پیش از انتقال آب به شهر ندوشن، آب شرب شیرین شهروندان ندوشنی از 2 چشمه تامین می‌شد و از شیرهای برداشت که به تناسب جمعیت بین یک تا 4 شیر در هر محله نصب شده است، قابل برداشت بود و شهروندان باید برای تامین آب شرب، به 28 شیر برداشت که در محله‌های مختلف نصب شده بود، مراجعه می‌کردند و گاهی به دلیل کاهش ذخایر، برداشت آب شیرین از شیرهای برداشت میسر نبود.
هر بار قطعی آب شرب شهروندان ندوشن، با راهکاری موقتی حل می‌شد و راهکار اساسی برای حل این معضل از سوی مسئولان اندیشیده نشده بود. در واقع راهکار اساسی برای از بین بردن این مشکل، انتقال آب شیرین به شهر ندوشن بود که به تازگی محقق شده است.

ارتقای کیفیت آب
بخشدار ندوشن از دسترسی مردم این شهر و روستاهای سرو شهرستان اردکان و روستاهای سورک و هفتدر شهرستان میبد به آب شیرین انتقالی خبر داد و افزود: در حال حاضر آب شرب شهروندان ندوشن و اهالی روستاهای مزبور با بهترین کیفیت در شبکه در جریان دارد.
«فرزین خادمی» افزود: آب انتقالی با اجرای 58 کیلومتر خط انتقال، یک مخزن ذخیره هزار مترمکعبی و یک مخزن بین راهی با 14 ایستگاه پمپاژ به شهر ندوشن و روستاهای در مسیر از جمله سرو اردکان، سورک و هفتدر شهرستان میبد منتقل شده است.
وی با بیان این‌که آب موجود در شبکه شهر، مخلوط 80 درصد آب انتقالی و 20‌درصد آب چاه‌هاست، ادامه داد: اکنون یک لیتر در ثانیه آب انتقالی به روستاهای مزبور و 7 لیتر در ثانیه نیز به شهر ندوشن اختصاص یافته که کیفیت آب این شهر را دگرگون کرده است و به این ترتیب دیگر نیازی نیست که شهروندان برای تامین آب شرب، به شیرهای برداشت مراجعه کنند.
خادمی اظهار کرد: 28 شیر برداشت آب شیرین در گذشته که آب این شهر از منابع داخلی تامین می‌شد، در شهر نصب شده است که البته هم شیرهای برداشت و هم شبکه آب بهداشتی را به شهروندان می‌رساندند و در حال حاضر نیز این شیرهای برداشت، آب خالص انتقالی با ای.سی 350 را که بهترین کیفیت است از ذخیره منبع به شهروندان می‌رسانند.
وی درباره ادامه برداشت از شیرهای آب شیرین نیز گفت: قطعا تا زمانی که آب شبکه از کیفیت لازم برخوردار باشد نیازی به برداشت آب شیرین از شیرها وجود ندارد. وی اضافه کرد: اما فصل تابستان که برداشت آب از شبکه به دلیل روشن کردن کولر و سایر مصارف افزایش می‌یابد، قطعا تناسب ترکیب آب انتقالی و منابع داخلی تغییر می‌کند و شاید طعم شوری باعث شود که شیرهای برداشت، تامین کننده آب شرب شهروندان باشند.

کاهش مراجعه به شیرهای برداشت
مدیر آب و فاضلاب شهری میبد از انتقال آب شرب با سهمیه 7 لیتر در ثانیه به شهر ندوشن از نیمه مهرماه امسال خبر داد و افزود: 20 میلیارد تومان برای انتقال آب به این شهر و روستاهای در مسیر هزینه شده است.
«احمد بنا» افزود: با توجه به مناسب بودن کیفیت آب شبکه که ای.سی آن به 470 رسیده است، دیگر نیازی به استفاده شهروندان از شیرهای برداشت نیست اما در عین حال شیرهای برداشت هنوز برای تامین نیازهای شهروندان دایر است.
وی ادامه داد: شیرهای برداشت در شهر میبد هم نصب شده اما برداشت از آنها تا پایان شهریور ادامه داشت و سپس قطع شد اما با توجه به مشکلاتی که در شهر ندوشن وجود داشت، شیرها برای بررسی بیشتر نیاز شهروندان قطع نشده و گمان می‌رود که با توجه به کاهش مراجعه مردم برای برداشت، شیرهای برداشت قطع شود.
بنا گفت: شهر ندوشن 1400 اشتراک آب شهری دارد که در حال حاضر آب شیرین و با کیفیتی را از شبکه برداشت می‌کنند اما باید برای مدیریت مصرف و کاهش هدر‌رفت آب در این شهر تلاش کرد.

هدر رفت بالای آب در شبکه و کنتورها
مدیر آب و فاضلاب شهری میبد گفت: یکی از مشکلات شبکه آب شرب ندوشن، فرسودگی شبکه است که هدر رفت آب را به شدت افزایش داده به طوری که پیش بینی می‌شود بیش از 50 درصد آبی که در شبکه جریان دارد، به هدر می‌رود. «احمد بنا» ادامه داد: پیش بینی می‌شود که برای اصلاح شبکه آب شرب این شهر 3 میلیارد تومان اعتبار نیاز باشد اما هنوز کار کارشناسی برای ارزیابی میزان هدر رفت آب و همچنین اعتبار مورد نیاز برای رفع این مشکل، صورت نگرفته است. وی افزود: بخشی از آب نیز در کنتور به هدر می‌رود و لازم است کنتورها تعویض شوند که به مرور زمان برای این موضوع نیز اقدام خواهد شد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها