یکشنبه, 22 فروردين 1400
شناسه خبر:859

اقتصاد تعاون، تامین‌کننده عدالت اجتماعی است

ابزار
  • انداز قلم
اجتماعی

امام جمعه میبد گفت: در حوزه مردمی، اقتصاد تعاون علی‌رغم این که در برخی از موارد دشواری‌هایی نیز پیش‌رو دارد، تامین‌کننده عدالت اجتماعی همراه با ایجاد اشتغال است.

امام جمعه میبد گفت: در حوزه مردمی، اقتصاد تعاون علی‌رغم این که در برخی از موارد دشواری‌هایی نیز پیش‌رو دارد، تامین‌کننده عدالت اجتماعی همراه با ایجاد اشتغال است.

آیت الله «عليرضا اعرافی» در مراسم تجلیل از تعاونی‌های نمونه میبد با بیان این که تعاون تسهیل‌کننده فعالیت کسانی است که به دلیل محدودیت منابع نمی‌توانند به تنهایی کار کنند، گفت: اگر بخواهیم اقتصاد دوام پیدا کند باید به خود مردم واگذار شود و نهادها و دستگاه‌های دولتی باید ریل‌گذار و زمینه‌ساز رشد و پویایی اقتصاد به ویژه در بخش تعاون باشند تا همه جامعه در عرصه اقتصاد فعال شوند که راهی جزء این نیز وجود ندارد.
وي با اشاره به این که باید صادرات تولیدات جزء اولویت‌های خود تعاونی‌ها باشد، تصریح کرد: تولید‌کنندگان داخلی به ويژه شرکت‌های تعاونی باید به دنبال خروج تولیدات خود از مرزها و صادارت آن به کشورهای دیگر باشند که این امر نیازمند کارهای علمی، آموزش‌های تخصصی، ارتباطات بین‌المللی و بسته‌بندی مناسب تولیدات داخلی است.
آیت الله اعرافی تشکیل زنجیره تعاونی را عاملی بسیار مهم در افزایش ارزش افزوده تولیدات و جذب سهم بیشتر از بازارهای هدف عنوان و خاطر‌نشان کرد: با اتکا به ظرفیت‌های خوب منطقه به ویژه در بخش صنایع دستی و بومی و نگاه جامع به صنعت و تعاونی‌ها در کنار استفاده از نیروهای جوان، نخبه و تحصیل کرده به منظور ارتباط بیشتر علم و دانش با صنعت و بازار می‌توان در تشکیل تعاونی‌های علمی‌تر و فنی‌تر موفق بود که خوشبختانه در شهرستان میبد شاهد حضور این شرکت‌های تعاونی هستیم .
وی با اشاره به این که باید فرهنگ کار جمعی، روحیه مشارکت، هم‌گرایی و هم‌افزایی در بطن جامعه عمق پیدا کند، گفت: هنوز در حوزه فرهنگ کارآفرینی تعاون، مشارکت جمعی و ایجاد اشتغال ضعف داریم که نظام آموزشی باید بیش از وضع موجود به این گونه آموزش‌ها توجه كند و هنرها، ابتکارات، نظام صحیح کارآفرینی در خصوص حِرَف  و مشاغل مختلف به ویژه در بخش تعاونی را به نسل جوان آموزش دهد .
وي به مشکل شرکت‌های تعاونی در جذب تسهیلات بانکی و مشکلات پیش رو این واحدها در حوزه دارایی و مالیات اشاره و تصریح کرد: با وجود موانع موجود، نظام تسهیلات بانکی، نظام روانی نیست که باید این موضوع در دستور کار مسئولین قرار گیرد که اگر نظام تسهیلات روانتر شود،‌ با همه مشکلات پیش رو علاوه بر این که مشکل واحدهای تولیدی و تعاونی حل می‌شود امکان ایجاد صنایع و تعاونی‌های جدید نیز فراهم می‌شود.
امام جمعه میبد ادامه داد: همچنین در حوزه دارایی نیز باید در چارچوب قانون انعطاف بیشتری صورت گیرد تا شاهد رفع مشکلات واحدهای تولیدی باشیم .
«محمدحسین ریاحی» مدیر کل تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی استان نیز ضمن تبریک انتخاب چهار تعاونی از میبد در سیزدهمین جشنواره تجلیل از تعاونی های برتر استان، گفت: در این دوره از جشنواره 24 شرکت تعاونی در سطح استان به عنوان تعاونی نمونه انتخاب شدند که شهرستان میبد با چهار شرکت تعاونی بیشترین تعداد تعاونی‌های شهرستانی انتخاب شده را به خود اختصاص داده است و شرکت تعاونی نرگس پلیمر میبد نیز به عنوان شرکت تعاونی نمونه ملی انتخاب و طی مراسمی در تهران از این تعاونی تجلیل شد .
وي با اشاره به این که زمان آن رسیده تا مدل تعاونی را به شکل تعاونی های دانش بنیان تغییر دهیم، گفت: متاسفانه نگاهی که در سطح جامعه به تعاونی‌هاست بیشتر برای دهک‌های پائین جامعه است که باید این نگاه تغییر یابد و با تشکیل تعاونی‌های دانش بنیان که از جمع شدن افراد نخبه، عالم و کارآفرین و اشتراک گذاشتن ایده و فکر خود می‌توانند تعاونی‌های موفقی داشته باشند توانمندی خود را در تمامی عرصه ها افزایش دهیم و این توانمندی جز با کار گروهی، همکاری و خِرد جمعی محقق نمی‌شود .
رياحي افزود: شرایطی که در حوزه اقتصادی و اجتماعی بر کشور حاکم است این نکته را به ما تذکر می دهد که باید خلاقانه و کارآفرینانه در جامعه حضور یابیم و با سرلوحه قرار دادن روش‌های نوین و روز دنیا مثل برند سازی در شرکت‌ها تعاونی و استفاده از تکینک‌های جدید، تکنولوژی روز و فارغ التحصیلان نخبه، امکان رقابت پذیری در عرصه بین المللی و داخلی را ایجاد سازیم و تعاونی و محصول آن را به عنوان برند درجه یک معرفی نمائیم.
اين مسئول با اشاره به این که در شهرستان میبد ظرفیت های خوبی وجود دارد که در دنیا انحصاری است، گفت: به عنوان نمونه زیلوی میبد که با حمایت آیت الله اعرافی و تلاش های صنعت گران این حوزه و شرکت تعاونی زیلوبافان میبد دوباره احیاء شد، امروز راه به بازارهای اروپایی پیدا کرده و می‌توانیم با تلاش بیشتر به راحتی سهم خود را در عرصه رقابت بدست آوریم.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها