شنبه, 18 ارديبهشت 1400
شناسه خبر:628

رتبه اول یزد در ثبت آثار غیر منقول

ابزار
  • انداز قلم
میراث فرهنگی

یزد از شهرهای مهم استان از نظر بناهای تاریخی است. با توجه به وجود بافت تاریخی منسجم و زنده‌ای که کهن شهر یزد دارد، سال گذشته به‌عنوان استان‌ موفق و پیشتاز در زمینه «ثبت آثار ملی» انتخاب شد.

یزد از شهرهای مهم استان از نظر بناهای تاریخی است. با توجه به وجود بافت تاریخی منسجم و زنده‌ای که کهن شهر یزد دارد، سال گذشته به‌عنوان استان‌ موفق و پیشتاز در زمینه «ثبت آثار ملی» انتخاب شد.

یزد در سال94 در سه بخش و سه مبحث تعیین حریم، آثار غیرمنقول و میراث ناملموس از میان همه استان‌ها، رتبه نخست و در میراث طبیعی رتبه دوم را در کشور به خود اختصاص داد. همچنین استان یزد به دلیل وجود آثار متعدد تاریخی و وسعت بافت تاریخی منسجم در ثبت آثار و تعیین حریم حفاظتی، سال94 در کشور پیشتاز بود.
با وجود ظرفیت‌‌های مناسبی که کهن شهر یزد و دیگر شهرستان‌های استان در زمینه بناهای تاریخی و ثبت آثار ملی دارند متاسفانه اعتبارات اندکی برای استان در زمینه حفظ و مرمت و همچنین فعالیت ثبت در فهرست آثار ملی که نیاز به هزینه‌های مالی زیادی دارد در نظر گرفته شده است.

مطرح شدن 56 پرونده آثار غیر منقول در امسال
کارشناس میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان می‌گوید: شهر یزد با توجه به وسعت زیاد بافت تاریخی آن و همچنین بناهای شاخصی که دارد سال گذشته رتبه برتر را در زمینه ثبت آثار ملی از آن خود کرد.
«ناصر بابایی ندوشن» ادامه می‌دهد: امسال هم مسئولان میراث فرهنگی و کارشناسان ثبتی این اداره کل با توجه به نگاه ویژه‌ای که «دفتر ثبت آثار ملی تهران» به بناهای تاریخی یزد دارد در تلاش هستند پرونده‌های بیشتری را برای ثبت ملی مطرح و جایگاه برتر خود را حفظ کنند.
وی می‌افزاید: امسال 56 پرونده آثار غیر منقول برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور ارسال شده که از این تعداد پرونده، 50 مورد تایید نهایی شده و تنها منتظر شماره ثبتی است.
به گفته این کارشناس، 6 پرونده آثار طبیعی هم برای بررسی برای ثبت آثار ملی به دفتر تهران ارسال شده که 2 پرونده آن به تایید رسیده است و بقیه نیاز به رفع نقص پرونده دارد و چنانچه رفع نقایص شود در آینده به تایید نهایی می‌رسد.
وی ادامه می‌دهد: پرونده آثار طبیعی که تایید شده اند، شامل «سرو دربید» و «عقاب کوه اسلامیه » است، اما پرونده‌هایی که باید بعد از رفع نقص مجددا ارسال شود، نیریزهای چاه افضل، دره انجیر اوند، غار سنگ و آتش و چشمه انجیر است که در جدول آثار طبیعی کشور به ثبت خواهند رسید.

ثبت ملی بناهای تاریخی اهرمی برای نگهداری
کارشناس میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، بیان می‌کند: وقتی پرونده ای در جدول آثار ملی کشور به ثبت رسید علاوه بر این‌که یک امتیاز برای آن منطقه، شهر و یا استان به شمار می‌رود، اهرم محکمی برای حفظ و نگهداری از آثار تاریخی و میراث فرهنگی نیز محسوب می‌شود.
بابایی می‌افزاید: مردم هم با توجه به رشد آگاهی‌شان در سال‌های اخیر درباره اهمیت میراث فرهنگی و بناهای تاریخی در حفاظت از این آثار مشارکت بسیار خوبی داشتند و از ثبت آثار تاریخی شاخصی که در منطقه دارند استقبال می‌کنند. وی بیان می‌کند: مردم آگاهی کاملی دارند که برای حفظ و نگهداری خوب این آثار، ثبت ملی مناسب ترین راه است و این اتفاق را برای هر کدام از بناهای تاریخی منطقه یک ارزش فرهنگی می‌دانند.

10 درصد پرونده‌های ثبتی غیر منقول در یزد
کارشناس میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان می‌گوید: یزد از شهرستان‌های شاخص در زمینه ثبت آثار غیر منقول به شمار می‌رود و 10‌درصد از ثبت این آثار مربوط به شهر یزد است که این پیشتازی به دلیل وجود بناهای تاریخی شاخص و همچنین وسعت بافت تاریخی است.
بابایی ادامه می‌دهد: سال گذشته یزدتوانست رتبه اول کشور را در ثبت آثار ملموس و حریم‌های تاریخی در بین استان‌های کشور کسب کند. وی می‌گوید: اکنون پرونده‌هایی در دست اقدام و بررسی است و 20 پرونده ناملموس دیگر هم ارسال شده است که یزد را در زمینه ثبت آثار غیر منقول دارای بیشترین آثار ثبتی کرده است.
به گفته این کارشناس، بعد از یزد که در جایگاه نخست ثبت اثر قرار دارد، شهرستان اردکان در رتبه دوم، و شهرستان‌های میبد و ابرکوه در جایگاه سومی قرار گرفته‌اند، همچنین ویژگی‌هایی که برای رتبه بندی این شهرستان‌ها تعیین شده وجود بافت تاریخی شاخص است.
وی درباره نحوه تعیین حریم یک بافت تاریخی می‌افزاید: بناهایی که به لحاظ معماری و تاریخی ارزشمند و شاخص هستند برای حفظ و نگهداری بیشتر از طریق بررسی کارشناس بخشی را به عنوان حریم بنا تعیین می‌کنند.

ضعف مالی و اعتبارات اندک
کارشناس میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ادامه می‌دهد: با وجود برتری استان در زمینه ثبت آثار ملی و ظرفیت‌های خوبی که در حوزه میراث فرهنگی و تاریخی در کشور دارد متاسفانه هنوز در اختصاص اعتبار مشکلاتی وجود دارد.
بابایی می‌گوید: یزد دارای بیشترین حجم آثار ملی و تاریخی است ولی متاسفانه در زمینه اختصاص اعتبار ، مبلغ اندکی به این شهرستان اختصاص داده می‌شود. این حجم بنا  نیاز به مرمت و بازسازی دارند و میراث فرهنگی هزینه‌های زیادی را برای نگهداری و حفظ از این بناها باید تحمل کند.
وی بیان می‌کند: چالش و مشکل بعدی، محدودیت‌ها و حجم بالای پرونده‌های ثبتی است که برای مطرح شدن و ثبت آنها نیاز به پشتوانه مالی و زمان است که با توجه به مسئولیت‌های دیگر میراث فرهنگی اندکی زمان بر است.

- همشهری یزد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها